Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Diskvalifikacia, riziká a zodpovednosť štatutárnych orgánov
11. - 12.05.2017, Vital Resort hotel Hubert****, Gerlachov
eBook

Ako zvýšiť zisk ? Ako zlepšiť podnikanie ?

Ako zvýšiť zisk ?Prečo voľne dostupné rady a odporúčania nefungujú ?

Určite ste aj vy čítali množstvo užitočných informácií, rád a tipov ako zlepšiť svoje podnikanie, zvýšiť zisk či znížiť náklady. Niektorými ste rozhodne boli veľmi nadšený, o iných ste pochybovali. V konečnom dôsledku, veď sú zadarmo. Je ich všade veľa, dokonca sú aj protichodné - čo niekdy odporúčajú, iný zakazujú či zatracujú.
Použili ste niektoré z nich? Riadili ste sa nimi? Fungovali? Dosiahli ste očakávané zlepšenie? Veľká väčšina z nich nefunguje tak, ako ste si predstavovali.
Prečo? Existuje niekoľko dôvodov, no pre limitovaný priestor by som rada upriamila Vašu pozornosť len na tie najčastejšie.

1. Všeobecnosť

Pretože každý potrebuje niečo iné a rady sú všeobecné. Nie je pri nich uvedené pre ktoré štádia vývoja spoločnosti sú dané odporúčania určené,

čiže neviete, či ich potrebujete práve vy. Cieľový stav (napr. zvýšenie zisku) môžete chcieť dosiahnuť, ale ten konkrétny spôsob, ktorý je odporúčaný, nemusí zodpovedať práve Vašim súčasným podmienkam.
Každá spoločnosť prechádza rôznymi fázami vývoja. Podobne ako človek - narodí sa, z novorodenca sa postupne stáva batoľa, škôlkár, školák až nakoniec je z neho dospelý človek. Určite je hneď každému jasné, že v každej vývojovej etape potrebuje jedinec vždy niečo iné, aby sa správne vyvíjal a prosperoval.
Avšak všetky rady sú generálne, nie je povedané v akom vývojom štádiu sa Vaša spoločnosť nachádza a pre aké vývojovú štádium je rada určená. Preto sú aj výsledky niekedy veľmi rozporuplné.

Kúpili by ste škôlkárovi najnovší Mac book? Síce možno niektorí aj nad tým uvažujú, avšak nikdy škôlkár nevyužije jeho funkcionalita a nedosiahne na ňom také výsledky ako napríklad profesionálny grafik.
A presne tak fungujú aj rady. Síce dosiahnete nejaký výsledok, vo väčšine prípadov lepší než bol východiskový stav, ale len pri takomto prístupe nevyťažíte možné maximum.
Najhoršie je, že pri uplatňovaní metód a politík, ktoré nie sú pre dané štádium spoločnosti, môže spôsobiť niekedy aj nenávratné zhoršenie situácie celej spoločnosti.

2. Iba čiastkové riešenia

Väčšina riešení nepokrýva problém komplexne. To znamená, že implementácia len jedného čiastkového riešenia nemusí mať na odstránenie Vášho problému žiadny alebo môže mať len minimálny vplyv. Keď idete na operáciu, tak vám nestačí len samotný chirurg, potrebujete celý operačný tím. Napríklad nájdete množstvo odporúčaní, že v dnešnej dobe je potrebné mať internetovú stránku. Tak si ju zabezpečíte. Častokrát do nej investujete aj nemalé finančné prostriedky, veď všetci svorne tvrdia, že je to skvelá investícia a prinesie Vám ďalší rast obchodu. Potom môže prísť sklamanie. Má pre Vašu spoločnosť význam, keď internetové prehliadače nebudú Vašu stránku poznať? Alebo keď je pri vyhľadávaní zaradia až na 20. Stranu?

3. Nesprávne alebo podcenená implementácia - Každí sme iní, to sme spomínali už niekoľkokrát.

Spôsob, ako vieme implementovať nejaké odporúčanie v našej spoločnosti, záleží od našich odborných vedomostí a predchádzajúcich skúsenosti. Nikde nenájdete popísanú implementáciu podrobne, na čo si dať pozor, čo kontrolovať, čoho sa vyvarovať, čo nerobiť, keď...a pod. Veľakrát na prvý pohľad úplne bezvýznamná praktika, môže byť pre dosiahnutie cieľa nevyhnutá a naopak. Všetky úskalia však odhalí len profesionál, ktorý rovnaké alebo podobné problémy už niekoľkokrát riešil.

Sú potom takéto články zlé a bezcenné ?

To určite nie. Hlavne tie, ktoré sumarizujú určité poznatky a poskytujú nútia nás zamyslieť sa.
Avšak pokiaľ by ste ich prostredníctvom chceli urobiť veľmi významné rozhodnutie alebo ste nedosiahli pomocou nich očakávaný výsledok, určite je namieste konzultácia s odborníkom.  Ten urobí analýzu práve tej Vašej situácie a navrhne Vám kroky na zlepšenie práve na základe Vašich podmienok. Medzi best practice vo svete patrí aj odporúčanie nechať si "prehliadnuť" spoločnosť minimálne raz za rok od profesionálnej konzultačnej spoločnosti, ktorá je schopná zdiagnostikovať problémy už v štádiu symptómov, kedy ešte nespôsobujú vážnejšie problémy a náklady na odstránenie sú mizivé v porovnaní s odstraňovaním následkov, keď spôsobia po ich plnom prepuknutí.